Lidas Banner

Lisanslı Depoculuk Üreticiyi Rahatlatacak

Bakan Çelik, lisanslı depoculuk ile birlikte çiftçilerin ürünlerini istedikleri zaman satma imkanına kavuşacaklarını kaydetti.

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik, tarımda yeni düzenlemeler yaptıklarını belirterek, ''Attığımız en önemli adımlardan bir tanesi de ürün borsası. Ürettiklerinizi lisanslı depoya yerleştireceğiz. Çiftçiye fiyat ne zaman işinize geliyorsa, o zaman ürünlerini satma imkanı vereceğiz'' dedi.


Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesince düzenlenen bayramlaşma töreninde konuşan Bakan Çelik, tarım ve hayvancılıkta ilgili yeni düzenlemeler yaptıklarını söyledi. Tarımda 150 milyarlık hasılanın 450 milyar liraya çıkarılmasının hedeflendiğini belirten Çelik, daha çok ekip, daha çok üreteceklerini dile getirdi. Sulama ile ilgili yaşanan sıkıntıyı  1-2 yıl içinde kökten çözeceklerini dile getiren Çelik, “Çiftçimizi elektrikli sulamaya mahkum eden anlayıştan kurtaracağız. Bir taraftan sulama kanalları ve toplulaştırma birlikte bittiği zaman verimde de büyük artış olacak. Bilinçli tarım yapacağız. Damlama sulama olacak. Suda tasarruf yapacağız, toprağımızı bereketlendireceğiz verimi arttıracağız. Odalar, birlikler ve bakanlık bütün imkanlarını bilinçli tarım için seferber edecek” diye konuştu.


YILDA İKİ TARIMSAL DESTEK


Tarımsal desteklemelerle ilgili yeni kararlar aldıklarını vurgulayan Çelik, 'Artık yılda bir müracaat, iki tarımsal destek olacak. Önümüzdeki yıldan itibaren ekim ve hasat döneminde iki destek olacak. Bunun dışındaki destekleri bu iki destek etrafında toparlayacağız. Böylece çiftçi kardeşimiz, ne aldığını bilecek. Kooperatif borçları var. Onlarla ilgili yapılandırma çalışmalarımız var. Bunlarla ilgili çalışmalarımızı son aşamaya getirdik” dedi.


ÜRÜNLER LİSANSLI DEPOYA

 
Sulamadaki dağınıklığı ortadan kaldıracaklarını anlatan Çelik, 'Sulamayı da derli toplu bir hale geleceğiz. En önemli adımlardan bir tanesi de ürün borsası dediğimiz ürün senedi. Ürettiklerinizi inşallah lisanslı depoya yerleştireceğiz. Çiftçiye fiyat ne zaman işinize geliyorsa, o zaman ürünlerini satma imkanı vereceğiz. 10 yıl sonra fiyatlar güzel, o zaman satacaksınız. Fiyatlar iyi değilse, imkanları varsa, bir ay sonra daha iyiyse o zaman ürünlerini satma imkanına kavuşacaklar. Bunu senetlerin ürün piyasasına çıkmasıyla gerçekleştirmiş olacağız” ifadelerini kullandı.

 

Please publish modules in offcanvas position.