Lidas Banner

Lisanslı Depoculuk Özendirilmeli

Edirne Ticaret Borsası (ETB) Yönetim Kurulu Başkanı Özay Öztürk, bu yıl önemi daha da öne çıkan lisanslı depoculuk sayesinde, üreticilerin ürünlerini harmanda satmak zorunda kalmayıp, değerlendiği zaman satabileceklerini bildirdi.
Edirne genelinde faaliyet gösteren oda ve borsaların bölge toplantısı, Keşan Ticaret ve Sanayi Odası (KTSO) Toplantı Salonu’nda gerçekleştirildi. ETB Yönetim Kurulu Başkanı Özay Öztürk, toplantıda yaptığı konuşmada, birlik ve beraberlik anlayışı içerisinde gerçekleştirilen bölge toplantılarının, sorunları ve çözüm önerilerini tespit etmek açısından çok verimli ve önemli olduğunu düşündüğünü ifade ederek şunları dile getirdi;
LİSANSLI DEPOCULUK
“Bölgemiz tarım ve hayvancılığın yoğun olarak yapıldığı bir bölge. Öncelikle lisanslı depoculuk faaliyetlerini başlatmaya yoğunlaşmalıyız. Bütçe ve muhasebe yönetmeliğimizde yapılan değişiklikle lisanslı depoculuk yatırımlarının önü açılmış durumda. Hem üretici hem de sanayici açısından faydalı olan bu sistemin bir an önce hayata geçirilmesi önem arz ediyor. Bu yıl önemi daha da öne çıkan lisanslı depoculuk sayesinde, üreticilerimiz ürünlerini harmanda satmak zorunda kalmayıp, değerlendiği zaman satabilecekler. Lisanslı depoculuğun özendirilmesi adına farklı destekler verilmeli. Buğdaya ton başına 50 TL destek verilirken, lisanslı depolara bırakılan ürünlere 75 TL destek verilebilir. Bu da bir cazibe yaratacaktır.”
SULAMA SİSTEMLERİNİN GELİŞTİRİLMESİ VE KURAKLIKLA MÜCADELE
“Trakya su kaynakları açısından zengin bir bölge ancak su kaynaklarımızı depolayarak yer altı sulama sistemleriyle de ürün deseninin geliştirilmesi ve daha çok ürün alınması noktasında çalışma yapmamız gerekiyor. Bölgedeki eski barajların sulama sistemleri çok eski. Ciddi kaçaklar söz konusu. Sulama sistemlerinin yeni jenerasyon sulamaya çevrilmesini öneriyoruz. Sulamalar kooperatifler bünyesinde yürütülüyor. Damlama ve yağmurlama sulama sistemlerinin kullanılmasının önü açılmalı. Nehir yataklarımızın temizlenmesi de çok önemli. Ergene Nehri’nin ıslahı hepimizin takip ettiği ve çok önemsediği bir konu.”
TARIMSAL VE HAYVANSAL ÜRETİMİN KAYIT ALTINA ALINMASI
“Tarım ürünlerinde desteklemeye dahil tüm ürünlerde borsa tescili aranması uygulaması 2011 yılından itibaren hayata geçirilmiştir. Bu uygulama tarımda kayıt dışı sorununu ve haksız destekleme ödemelerini sonlandırmıştır. Mutlaka devam ettirilmelidir. Ayrıca borsalarda satılan canlı hayvanların da prim sistemine dahil edilmesinin uygun olacağı kanaatindeyiz. Tarım ürünlerindeki KDV oranlarının eşitlenmesini de önem arz eden bir konu. Vergi kayıplarının engellenmesi adına bu konuda bir düzenlemeye ihtiyaç var.”
'Lisanslı depoculuk özendirilmeli'
“Edirne beyaz peynirinin canlandırılması ile verim potansiyeli düşük topraklara sahip bölgelerde yaşayan üreticilere alternatif üretim modeli oluşturmak üzere küçükbaş hayvancılığın desteklenmesi, tip proje ve fizibilite çalışmalarının yapılmasının gerektiğini düşünüyoruz. Yem ihtiyacını karşılayabilmek amacıyla mevcut mera alanlarının korunması ile mera ıslah çalışmalarına önem verilmesi gerekiyor. Fiyat dalgalanmalarının engellenmesi ve sezon itibarıyla oluşan fazla üretimin değerlendirilmesi adına bölgeye süttozu üretim tesisleri kurulması gerekli. Hayvan hastalıklarıyla güçlü bir mücadelede yapılabilmesi adına verilen tazminatların devam etmesini istiyoruz. Hatta işletmelerde hastalık tespitinde verilen %75 tazminatın, mezbahalarda verilenle aynı olmasını yani %90’a eşitlenmesini istiyoruz. Bu sayede Trakya’nın hastalıktan ari bir bölge olma özelliği daha da güçlenecektir. Edirne Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği’yle birlikte hazırladığımız proje ile başta Edirne’nin sonrasında Trakya Bölgesi’nin Türkiye’nin ilk damızlık hayvan deposu olması yönünde çalışıyoruz. Kısmet olursa Türkiye’nin ilk damızlık hayvan satış borsasını kurmayı hedefliyoruz.”
TARIMSAL ÜRETİM ve ÜRETİM PLANLAMASI
“Milli bir tarım politikası benimsenmesi, üretim deseni ve üretim miktarı planlanması yapılarak milli bir tarım stratejisi oluşturulması gerekli. Tarımsal ve hayvansal üretimin, ticaret borsalarının altyapısından faydalanılarak kayıt altına alınması mümkün. Tarımsal üretimin sürekliliğinin sağlanması için mazotta KDV, gübrede ise ÖTV ve KDV indirimine gidilmesi konusu değerlendirilmeli. Üreticinin karar vermesini kolaylaştırmak adına, hububat ürünlerinde müdahale alım fiyatlarının ekim öncesinde belirlenmesinin faydalı olacağını düşünüyoruz. Bölgemizde başlatılan ancak yavaş ilerleyen arazi toplulaştırma çalışmasının hızlandırılması gerekiyor. Ayrıca 50 dekar ve üzeri arazilerde zorunlu olan toprak analizinin, bir zorunluluktan ziyade topraklarımızın geleceği için memleket meselesi gibi algılanmasını, üretim yapılan her bir toprak parçasının analiz yaptırılmadan kullanılmaması gerektiğini düşünüyoruz.” dedi.

 

 

Please publish modules in offcanvas position.